Tesco Akciós Újság Várpalota

Thúry György Múzeum

kiado-uj-epitesu-lakas-budapest

Egészen 1950-ig egyben működött múzeum és könyvtár. Miután 1949-ben államosították az intézményt, a könyvtártól is elválasztották. Meghatározták gyűjtőterületét (Dél-Zala) is és mint tájmúzeum ekkor vette fel a Thúry György Múzeum nevet. A következő évtizedekben rohamos fejlődésnek indult az intézmény. Az 1960-as években a tervszerű gyűjtés eredményeként megtízszereződött a műtárgyak száma. Jelentős ipartörténeti együttes jött létre: közel kétezer a kanizsai mesterektől ajándékba kapott és vásárolt csizmadia, cipész, kovács, kötélverő, szitás, kádár, bádogos, kalapos, cukrász s egyéb műhelyekből származó szerszámok s műhelyberendezések száma. Az legutóbbi években is több mint félezer 1945 utáni időszakból származó tárggyal bővültek a gyűjtemények. Halis István helytörténész, író, a múzeum alapítója, az első múzeumőr Thonet- jellegű hintaszéke A gyűjtemények egyediségét mutatja, hogy a múzeum egykori igazgatójának, Dr. Kerecsényi Editnek pótolhatatlan néprajzi és történeti tárgyi gyűjtései találhatóak meg itt és a Dunántúlon kiemelkedő jelentőségű néprajzi textilgyűjteménnyel is rendelkezik az intézmény.

Kezdőlap

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Több mint 1200 munkatárssal készítjük kiemelkedő színvonalú termékeinket és biztosítjuk szolgáltatásainkat. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít portfóliónk. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.

A gyarapodó gyűjtemények bemutatására a Művelődési Minisztérium 1968-ban megvásárolta a Fő úti épület nyugati szárnyát. 1983. őszén itt nyílt meg az új állandó kiállítás "Erdő és ember Zalában" címmel, mely 1997 végéig volt látogatható. Az időszaki kiállításokat 1981-1998 között a múzeum kezelésében lévő ún. Városi Képtárban (Vasemberház) rendezték. Az elmúlt évtizedek alatt óriási fejlődésen ment át a múzeum. A néprajzi gyűjtemény textil-része a Dunántúl egyik legjelentősebbje, míg a régészeti gyűjtemény elérte a környező múzeumok mennyiségét és minőségét. Dr. Kerecsényi Edit nyugdíjba vonulása után 1984-től dr. Horváth László vezette a múzeumot 2006 februárjáig, mikor Száraz Csilla régészt nevezték ki igazgatónak. Jelenleg 8 főfoglalkozású (régész, történész, művelődésszervező, restaurátor, 2 gyűjteménykezelő, egy adminisztratív alkalmazott, egy takarító) és 5 részfoglalkozású (4 teremőr, 1 karbantartó) dolgozó tevékenykedik az intézményben. 2000 nyarán foglalta el az intézmény új iroda- és raktárbázisát a Zrínyi utca 62. szám alatt.

  1. Kiss tibor noé aludnod kellene
  2. Az állampolgár - Film adatlap
  3. Időkép dunaújváros 30 napos debrecen
  4. Thúry györgy muséum national
  5. About you ügyfélszolgálat – elérhetőség, telefonszám - Divatikon.hu
  6. Közművelődési intézmények - nagykanizsa.hu
  7. How to get to Megyeri zálogház és ékszerbolt in Budapest by Bus, Light Rail, Metro, Train or Trolleybus?
  8. Véralvadásgátló gyógyszerek vény nélkül
  9. Thúry György Múzeum Nagykanizsa - Napok - ünnep, szabadság, fesztivál
  10. Shop.alkotasutca.hu
  11. Fehér madeira ruha

Korszakot meghatározó leletek, nemzetközi kapcsolatok, képzőművészeti kiállítások és új könyvkiadványok jellemezték a múzeum 2021-es évét. Korszakot meghatározó leletek, nemzetközi kapcsolatok, képzőművészeti kiállítások és új könyvkiadványok jellemezték a Thúry György Múzeum 2021-es évét. Száraz Csilla, az intézmény igazgatója elmondta, a koronavírus-járvány ellenére szakmai téren és a látogatóik tekintetében egyaránt sikeres időszakot tudhatnak maguk mögött. Tavaly a kanizsai intézet az Év Múzeuma 2021 címért versengve bejutott az első hat jelölt közé, év végén pedig belépett a Magyar Vidéki Múzeumok Szövetségébe – idézte fel Száraz Csilla. Az új leletek vonatkozásában is kiemelkedő volt az elmúlt esztendő, hiszen az ipari park területén négy régészeti lelőhelyen, több mint hatezer négyzetméteren folytattak megelőző régészeti feltárást. – Különleges és korszakot meghatározó leletek kerültek elő, így az újkőkorból származó kis oltárkák és egyéb leletek, amelyekről év közben be is számoltunk.

thúry györgy muséum national

Színes programkavalkád a Thúry György Múzeumban | Kanizsa Újság

Ez a múzeum szakmai kollektívája számára egy fontos dolog volt és egy nagy kihívás volt, hiszen a nyár folyamán több mint két hónapig tartottak ezek a feltárások. Mint régész, én vezettem ezeket a feltárásokat, de a múzeum több kollégája is részt vett ebben. Ez is egy fontos dolog volt, az utóbbi években nem volt ilyen volumenű régészeti munka a város területén – mondta Száraz Csilla, a Thúry György Múzeum igazgatója. 2021 a nemzetközi kapcsolatok éve is a múzeum számára. Szeptemberben a horvát nemzeti kincs részét képező, naiv művészek alkotásait mutatták be a kanizsai közönségnek. Novemberben pedig Sass Brunner Erzsébet és lánya, Brunner Erzsébet festményeiből nyílt egy tárlat, ennek a megnyitóján India magyarországi nagykövete is tiszteletét tette. A kiadványokat illetően Járási Ildikó tűzzománc-iparművész alkotásait összefoglaló kötetét és Kanász Viktor történész, Oroszlán a végvárban című művét is megismerhették az érdeklődők a múzeumnak köszönhetően. – Rengeteg történeti újdonsággal, így Thúry György családfája is megtalálható például Kanász Viktor kötetében.

Thúry György Múzeum Nagykanizsa jan. 10 Dél-Magyaroszág, Múzeum, Nagykanizsa A Thúry György Múzeum weboldala: A Thúry György Múzeum címe: 8800 Nagykanizsa, Fő út 5. A Múzeum elérhetősége: Levélcím: 8800 Nagykanizsa Zrínyi Miklós utca 62. Telefon: (+36 93) 317 233 A Thúry György Múzeum nyitva tartása Szerda-vasárnap: 10-17 óra között Hétfő-Kedd: Zárva Csoportok előzetes bejelentkezés alapján nyitva tartási időn kívül is látogathatják a kiállítást. Bejelentkezés: 06/93 317-233 A Thúry György Múzeum története A múzeum ősét az 1900-as évek elejétől a piarista gimnázium "régiségtára" alkotta. 1913-ban Halis István városi tanácsost nevezték ki könyvtárosnak és múzeumőrnek, aki 1919-ig hivatali szobájában gyűjtötte a könyveket és a régiségeket. Ezután a Városházán adtak át két szobát erre a célra. A Tanácsköztársaság alatt ugyan határozatot hoztak a múzeum létesítésére — még a bélyegzője is elkészült —, de néhány évig a tevékenységéről nincs tudomásunk. 1923-ban az új gimnáziumban (Sugár u. 13. )
Mindemellett létrehozott egy online elérhető múzeumpedagógiai gyűjteményt, melyben középiskolások és általános iskolás korosztálynak szóló múzeumi óraterveket helyezett el. Összesen 10 óraterv készült, 3 fő témakörben – helytörténet, néprajz és régészet. Múzeumi óra 2021-et Nagykanizsa városa Thúry György Emlékévnek nyilvánította a névadó, Thúry György halálának 450. évfordulójára emlékezve. Ebből az alkalomból fontos szerepet kapnak a Thúry György személyéhez és Kanizsa várához kapcsolódó posztok, ismeretek. Az emlékévhez kapcsolódóan rajzpályázatot és iskolásoknak szóló vetélkedőt hirdettek, illetve egy totót is összeállítottak felnőtteknek. Közösségi Múzeum 2019-ben vehette át az intézmény a Közösségi Múzeum elismerő oklevelet, melynek elnyeréséhez a helyi egyesületekkel, civil szervezetekkel való együttműködés, közös munka adott alapot. A közösségi múzeum egyik alapelve, hogy a múzeummal kapcsolatban álló közösségek, ne kizárólag egyoldalúan látogassák a múzeum rendezvényeit, hanem a civil közösségekkel az intézmény is olyan partneri viszonyt ápoljon, hogy azok is alakíthassák, beleszólhassanak a múzeum programjába.
De még korabeli síremlékeken is megjelentek a szőlőábrázolások. A 4. században kisparcellás, paraszti művelés folyt Vas, Zala, Veszprém vármegyék és Somogy nyugati részén. A középkorban pedig rohamos fejlődésnek indult a borkészítés. A mindenkori király szolgálónépei között külön csoportot képeztek a szőlőművesek és a vincellérek, és ekkor alakultak ki a magyar történelmi borvidékek. Az is világossá vált, mely területen melyik szőlőfajta érzi jól magát. A szerzetesrendeknek is nagy szerep jutott a borkultúra fejlődésében, persze azt se felejtsük el, hogy a misebor is elengedhetetlen tartozéka volt az egyházi szertartásoknak. Összességében ekkorra már elmondható, hogy egész Európára jellemző volt a szőlő és a bor szeretete. Gyanó Szilvia előadásában kitért a szőlőhegyek építészetére is: míg a Balaton északi vidékén a kő, addig Zala déli részén a fa volt a fő építőanyag. Azt is tisztáztuk, hogy a mi vidékünkön a pince nem a föld alatt van, mint az ország más területein, hanem a hajlék tulajdonképpen a szőlőhegy része a földfelszínen, ahol a bort tárolják.

Thúry György Múzeum - Nagykanizsa Cím: 8800, Nagykanizsa Zrínyi u. 62. Telefonszám: (20) 224-9695 Nyitva tartás: Sze-V 10-17 1949 tekinthető a mai értelemben vett múzeum alapítási évének. Ekkor a múzeumot államosították, 1950-ben pedig a könyvtártól is leválasztották, majd kijelölték a nagykanizsai tájmúzeum gyűjtőterületét (Dél-Zala). Az államosítást követő néhány hónapban dr. Szentmihályi Imre a múzeum vezetője, 1950. október 23-tól pedig dr. Kerecsényi Editet bízták meg az intézmény irányításával.

July 3, 2022, 6:12 pm

Sitemap | atomistic.news, 2024